Title | Perseverance |
Agency | Droga5 |
Campaign | The Truth Is Worth It |
Advertiser | The New York Times Company |
Brand | The New York Times |
Posted | June 2019 |
Business Sector | Newspapers, Magazines, Books |
Media Type | Television |
Length | |
Editing Company | Final Cut |
Production Company | Furlined |
Post Production | Significant Others |
Creative Chairman | David Droga |
Audio Executive Producer | Vicky Ferraro |
Sound Engineer | Aaron Reynolds |
Executive Producer | David Thorne |
Associate Director | Ruben Mercadal |
VFX Creative Director | Dirk Greene |
Flame Artist | Dirk Greene |
Post Creative Director | Dirk Greene |
Assistant Editor | Natalia Rodríguez |
Director | Jesse Brihn |
Chief Creative Officer | Neil Heymann |
Editor | Jim Helton |
Creative Director | Toby Treyer-Evans |
Creative Director | Laurie Howell |
Chief Creation Officer | Sally-Ann Dale |
Global Chief Strategic Officer | Jonny Bauer |
Copywriter | Ben Brown |
Jr. Copywriter | Ben Brown |
Editor | Betty Jo Moore |
Editorial Executive Producer | Sarah Roebuck |
Strategy Director | Nick Maschmeyer |
Post-production Producer | Alek Rost |
VFX Producer | Alek Rost |
Music Supervision | Mike Ladman |
Director | Daniel Lindsay |
Copywriter | Chase Kimball |
Head of Production | Penny Ensley |
Head of Strategy | Harry Román-Torres |
Assistant Editor | Christina Rizzo |
Assistant Editor | Sophie Solomon O |
Post-production Producer | Kyra Hendricks |
VFX Artist | Jenna Deangelis |
Color Producer | Alexandra Lubrano |
Colorist | Sophie Borup |
VFX Artist | Betty Cameron |
Flame Artist | Betty Cameron |
Art Director | Jackie Moran |
Design Director | Nate Moore |
Assistant Editor | Sophie Solomon |
Animation | Phil Brooks |
Motion Graphics Artist | Phil Brooks |
Art Director | Chris Petersen |
Art Director | Scott McIntosh |
Copywriter | Seth Mollerup |
Designer | Eli Hochberg |
Producer | Brandon Chen |
Agency Producer | Holly Schussler |
Associate Producer | Holly Schussler |
Director | Daniel Lindsey |
Director | TJ Martin |
Assistant Editor | Alyce Muhammed |
Producer | Lareysa Smith |
Music Composer | Danny Bensi |
Music Composer | Saunder Jurriaans |
Assistant Editor | Chris Rizzo |
Agency Producer | Topher Cocchrane |
Colorization | Company 3 |
Sound Production | Wave Sound |